جایگاه های کوچک سوخت در قم احداث شد

طرح احداث جایگاه های سوخت کوچک شهری در استان قم با همکاری شهرداری قم و شرکت پترو آیریک تصویب و هم اکنون در حال اجرا می باشد. صد و نود و دومین جلسه علنی و رسمی شورای اسلامی شهر قم  به ریاست ولی‌الله بیاتی و با حضور شهردار قم و اصحاب رسانه برگزار شد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر قم حجت‌الاسلام سیدمحمدآتش‌زر به قرائت لایحه «اخذ مجوز برگزاری تشریفات قانونی برای احداث جایگاه‌های کوچک سوخت‌رسان در سطح قم با هدف رفاه شهروندان و کاهش و کنترل معضلات ترافیکی و آلودگی هوا» پرداخت و اظهار داشت: شرکت مدیریت جامع جایگاه‌های سوخت از شهرداری درخواست احداث جایگاه‌های کوچک سوخت دارد به این صورت که زمین از شهرداری و سرمایه‌گذاری از این شرکت باشد.
قائم‌مقام شهردار در امور سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی در این خصوص خاطرنشان کرد: احداث جایگاه‌های سوخت جزو سیاست‌هایی است که وزارت نفت آن را پیگیری می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در شهر اصفهان این موضوع اجرایی شده است، ابراز داشت: تاکنون ۱۷ جایگاه کوچک به بهره‌برداری رسیده است و طبق قراردادی که شهرداری اصفهان دارد ۳۳ ایستگاه دیگر نیز در دست احداث است.
محمدرضا معرفت افزود: این شرکت در حال حاضر با شهرداری‌های تهران، قزوین، کاشان و تهران در حال مذاکره است ولی این آمادگی وجود دارد که این کار در شهر قم زودتر انجام شود.
وی تعداد جایگاه‌های سوخت در شهر قم را کمتر از تعداد مورد نیاز دانست و گفت: رفاه مردم و کاهش آلودگی هوا از مزایای احداث این جایگاه‌ها است به گونه‌ای که احداث هر واحد از این ایستگاه‌ها معادل احداث یک هکتار فضای سبز است.
وحید شایسته نیک نیز با اشاره به استفاده کشورهای پیشرفته دنیا از این جایگاه‌های سوخت ابراز داشت: حذف سفرهای زائد درون‌شهری و کاهش زمان تلف‌شده مردم از مزیت‌هایی است که احداث این ایستگاه‌ها به دنبال دارد.
این عضو شورای اسلامی شهر قم در عین حال تأکید کرد: البته این ایستگاه‌ها باید به درستی جانمایی شده و الزامات قانونی آن رعایت شود تا معضل شهری ایجاد نکند و بحث‌های پدافند غیرعامل آن رعایت شود.
نعمت‌الله عواطف رستمی سخنگوی شورا شهر قم نیز با بیان اینکه به بحث مدیریت زمان در کشور ما توجه نمی‌شود، خاطرنشان کرد: هر چیزی که بتواند زمان را مدیریت و رفاه مردم را تأمین کند ارزشمند است.
پس از اظهار نظر اعضای شورای اسلامی شهر قم این لایحه به تصویب رسید.
و هم اکنون ساخت این جایگاه ها آغاز شده است و امید است در فاز اول ده جایگاه تا ۲۲ بهمن ماه افتتاح و آماده خدمت رسانی گردد.